Jdi na obsah Jdi na menu
 


VZDĚLÁVACÍ PROCES

24. 5. 2015

VZDĚLÁVACÍ PROCES je jistě bohulibá záležitost, na tom se asi shodneme. Dnes, místo zapáleného studia, jsem se nad tím krátce zamyslela. Tady jsou mé osobní postřehy:
ZÁKLADKA: Téměř každý tento stupeň vzdělání zvládne, s většími či menšími problémy. A všichni asi chápou, že je poněkud nutnost rozšířit si obzory a jít dál.
GYMPL: Pokud si jako já zvolíte gympl, čeká vás po hodinách a hodinách studia významné poklepání na rameno, maturitní vysvědčení na výbornou a poznámka, že s gymplem stejně nejste nic, a tak šup s vámi na vejšku.
BAKALÁŘ: Říkáte si: "Super, konečně mám nějaké zaměření. A kdyby se něco ve čtvrťáku stalo, mám aspoň toho bakaláře". A realita? Slavnostní předání diplomu, získání titulu Bc. ("blbec"), druhé uznalé poklepání na rameno a poznámka: "Váš výkon ve vzdělávacím procesu je obdivuhodný, ale víte... bakalář je nedokončený vysokoškolák". A šup s vámi na magistra.
MAGISTR: Podle kamarádů ve svém okolí vím, že tento kýžený (pro většinu smrtelníků) poslední stupeň vzdělání, většinou doděláte s vyplazeným jazykem a obří nechutí. Co následuje? Předání diplomu, udělení titulu Mgr. (tentokrát "magor"), třetí uznalé poklepání na rameno a věta: "Dosáhli jste úplného akademického vzdělání, jste odborníci ve svém oboru a PŘEJEME VÁM HODNĚ ŠTĚSTÍ V HLEDÁNÍ UPLATNĚNÍ NA TRHU PRÁCE. Koneckonců, když se nezadaří, můžete si na naší škole dodělat DOKTORÁT."

A teď Z DRUHÉHO SOUDKU: Když je žák na základní škole poněkud "dutější" na češtinu, matiku a angličtinu, půjde pravděpodobně na
UČŇÁK:
Tam ho čeká v průběhu třech let spousta praxe, nakonec (není-li navíc ještě "levý") složí učňovské zkoušky, dostane se mu významného poklepání na rameno a věta: "JDĚTE DO SVĚTA, buďte POCTIVÝ ŘEMESLNÍK, svoji práci vykonávejte zodpovědně a dělejte čest našemu učilišti". A na pracáku se o něj poperou.

A tak to je. Spočítala jsem si, že od ukončení základky mně bude trvat dokončení školy celkem 10 let, a pak konečně budu NĚCO. A tak si celkem sobecky přeju HODNĚ SIL DO FINIŠE. A PŘEJU JE I VÁM - ať už jste na základce, na učňáku, na gymplu nebo na vejšce.

PÉ ES DODATEK: Nestěžuju si na svůj "těžký úděl studenta". Jsem ze srdce ráda, že si můžu užívat spoustu volných a bezstarostných dní, rozšiřovat si obzory, zkoušet nové věci, prodloužit si mládí, poznat spoustu nových lidí atd, atd. TEDY, JSEM RÁDA STUDENTEM.

 

r0012096.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 10814
Měsíc: 250
Den: 12